fbpx

ALTERNATĪVĀ REALITĀTE

NVO • Sociālie un kultūras projekti • Brīvprātīgā darba centrs

“Ja es tev liekos dīvains, tad kāds tu liecies man?” – 8 veidi, kā pārvarēt ksenofobiju

Ksenofobija ir bailes no svešiem, nepazīstamiem un atšķirīgiem cilvekiem.  Cilvēki, kuri izskatās atšķirīgi, runā citā valodā vai kuriem ir atšķirīgas paražas, var likties draudoši tiem, kas pieraduši tikai vienai noteiktai etniskajai grupai, dzīvesveidam vai uzvedības kopumam.

Bet ksenofobiju var pārvarēt, un jūs varat to paveikt, iesākot ar savu dzīvi un rādot labu piemēru citiem. Atcerieties, ka ES devīze ir “vienota daudzveidībā”.  Visi cilvēki ir pelnījusi cieņu, bet tas, kurš liekas bīstams no malas, iepazīstot tuvāk var kļūt par labāko draugu.

1. Sviniet vietējās kopienas

Parādiet savu atbalstu dažādām kopienas etniskajām grupām, apmeklējot, reklamējot vai palīdzot organizēt pasākumus, kurus vada vietējās organizācijas un minoritāšu pārstāvji, kas apvieno cilvēkus: festivālus, filmu sērijas, vieslekcijas, valodu nodarbības un svinības. Atvediet savus bērnus.

 2. Izjauciet naida runas un aizspriedumus

 Ziņas Eiropā un ASV norāda uz ievērojamu naida runu pieaugumu, bieži vainojot imigrantus un mazākumtautības viņu pašu valstu grūtībās.  Ja dzirdat, ka kāds stāsta rasistisku joku, sakiet, ka šāds stereotips nav nekaitīgs, bet vairo ksenofobisku uzvedību.  Izstāstiet saviem bērniem, ka viņi var rīkoties tāpat.  Nav smieklīgi izmantot “humoru” bīstamu ideju normalizēšanai un neglītu stereotipu iemūžināšanai.  Tas ir naidīgi.  Runājiet ar draugiem un ģimenes locekļiem, daloties savās domās.

 3. Saskarieties ar ksenofobiem savā dzīvē.

Jums var būt radinieks vai draugs, kuram ir nacionālisma vai rasisma ideāli.  Pavadiet laiku, runājot ar viņiem par viņu viedokli.  Sarunājoties ar rasistu, nacionālistu vai ksenofobu, izvairieties no tieša uzbrukuma viņiem.  Tā vietā uzsveriet, ka nepareizas ir viņu idejas, un atgādiniet, ka viņi ir labi cilvēki, kuri var un viņiem vajadzētu atbrīvoties no savas neiecietības.  Izmantojiet mierīgus, pamatotus argumentus, lai parādītu, ka viņiem nav jābaidās no grupas tikai tāpēc, ka viņi ir atšķirīgi. Pārsteidziet viņus ar jaunu informāciju, kas varētu mainīt viņu skatījumu.  Piemēram, ja katolietis baidās no musulmaņiem, jūs varat pieminēt, ka musulmaņi patiesi godā Mariju vai atzīst Jēzu par lielisku skolotāju. Pavaicājiet, kā vini paši justos svešā vidē, ja viņus uztveru tik negatīvi. Piedāvājiet iejusties cita cilvēka ādā. Kā dziedāja populāra Latvijas grupa Jumprav:  “ja es tev liekos dīvains, tad kāds tu liecies man?”

 4. Māciet bērniem laipnību un kā pareizi runāt par atšķirībām

Rādiet labu piemēru bērniem savā dzīvē.  Aizspriedumi un naids ir iemācīti, un tos var arī nemācīt.  Bērni uztver neobjektivitāti no apkārtējiem pieaugušajiem, kā arī no plašsaziņas līdzekļiem, grāmatām un viņu vienaudžiem.  Negatīvu novēršanas process ar pozitīvu sākas agrīnā vecumā.  Runāšana par atšķirībām bērniem nepalielina aizspriedumus.  Pārliecinieties, ka bērni saprot, ka mēs visi esam cilvēki, un mums visiem ir viena planēta.  Visi cilvēki ir pelnījuši cieņu. 

 5. Ziņojiet par uzbrukumiem – iejaucieties, ja tas ir droši

Ja redzat, ka kādam uzmācas vai uzbrūk, ir svarīgi palīdzēt, ja jūs to varat darīt droši.  Sabiedrībai ir jābūt solidārai ar minoritātēm, imigrantiem un atstumtajām grupām.  Verbāla un fiziska vardarbība nav pareiza, un to nevajadzētu pieļaut.  Pret visiem cilvēkiem jāizturas ar cieņu un cilvēcību.

 6. Izjokojiet ksenofobiju. 

Komēdija var atklāt ksenofobiskās retorikas pamatā esošo absurdu. Izmantojiet jokus un satīru, lai ilustrētu, cik muļķīgi ir necienīt un liegt palīdzību citiem tikai tāpēc, ka viņi ir atšķirīgi.  Piemēram, populāra parodiju grupa Ungārijā kritizēja viņu valdības ierosinājumu būvēt garu sienu gar robežu, lai neļautu imigrantiem iekļūt,  paužot satraukumu par dzelzs priekškara atgriešanos. Jūs varētu arī uzzīmēt karikatūru, kas lamājas ar ksenofobijas politiku un demagogiem. Kaut arī ksenofobija ir nopietns jautājums, komēdija un humors ir labs līdzeklis, lai izteiktu nepiekrišanu ksenofobiskiem priekšstatiem un izaicinātu ksenofobiskos uzskatus.

 7. Dzīvojiet pēc saviem ideāliem. 

Esiet piemērs citiem, kā veidot vienotāku, pieņemošāku pasauli.  Veidojiet koalīcijas ar atstumtām grupām par sociāliem un politiskiem jautājumiem.  Pārmaiņus pievienojieties sporta komandai, klubam vai pulciņam, kura sastāvs ir etniski daudzveidīgs.  Svešvalodu mācību grupas ir laba izvēle, tāpat kā gatavošanas nodarbības, kas reklamē globālo virtuvi.  Pastāvīga redzamā solidaritāte ar “citiem” ikdienas dzīvē ir vienkāršs, bet svarīgs veids un piemērs, kā sakaut ksenofobiju.

8. Atbalstiet cilvēktiesību organizācijas

Cilvēktiesības ir kolektīvs solījums, ko iesniegušas visas pasaules valstis, ieskaitot briesmās nonākušās valstis.  Bērniem, kurus izcēluši vardarbība, karš un nabadzība, ir vajadzīgs mūsu atbalsts, lai kur viņi atrastos.  Visi bērni ir pelnījuši augt drošā un veselīgā vidē.

Šos un citus ar ksenofobiju un tās sekām  saistītus jautajumus apspriež Diskusijas klubā “xeNOphobia”, kurš ir tapis pateicoties Eiropas Solidaritātes Korpusa atbalstam un Rīgā tiek organizēts kultūras biedrības “Alternatīvā Realitāte” jauniešu spēkiem. Pievienojieties diskusiju klubam un uzziniet vairāk par ksenofobijas apkarošanas veidiem kopā ar mums! https://alternativa.lv/lv/esc-projects/xenophobia-discussion-club/

Projekts Diskusiju klubs xeNOphobia tika finansēts ar Eiropas Komisijas Eiropas Solidaritātes korpusa, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from ALTERNATĪVĀ REALITĀTE

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading